TÉMA HIV, AIDS

Rychlý test na HIV

U příležitosti včerejšího Světového dne boje proti AIDS byl představen nový, zcela unikátní test na HIV.

Výhody testu, nazvaného INSTI test, jsou především v jeho rychlosti a anonymitě. Provedení testu zvládne každý sám doma pomocí jednoduchého návodu. Výsledek je známý během jedné minuty. Test by měl být již tento měsíc k dostání v lékárnách a u praktických lékařů, jeho cena se pohybuje od 450 do 500 korun.

Test na HIV má i svá negativa

Oborníci z řad sexuologů tento test velmi vítají. Mluví o převratnosti srovnatelné s objevem těhotenského testu. Domnívají se také, že díky tomuto testu může klesnout počet těch, kteří o své nemoci nevědí, a jsou proto velmi rizikoví, nebo těch, kteří se neodváží nechat se otestovat ve zdravotnickém zařízení.

Naopak ministerstvo zdravotnictví a ti, kteří se dlouhodobě věnují lidem nemocným AIDS, nadšení z tohoto testu poněkud mírní a zmiňují při tom několik rizik, která mohou nastat.

Pokud si člověk udělá test bezprostředně po rizikovém jednání, může být falešně ukolébán negativním (tzn. dobrým) výsledkem, protilátky HIV se v krvi mohou objevit až po několika týdnech. Naopak vyjde-li někomu pozitivní test, neznamená to s jistotou, že je nakažený. Měl by okamžitě vyhledat lékaře, který teprve může tento výsledek potvrdit či vyvrátit.

V případě pozitivního testu navíc panují obavy, jak tento výsledek zapůsobí na psychiku člověka.

Proti AIDS je nejlepší prevence

Pro lepší informovanost a minimalizaci rizika přenosu viru HIV je nový test rozhodně ideální prostředek. Proti nákaze virem HIV a následnému onemocnění AIDS je však jedinou obranou prevence:

 • partnerská věrnost
 • bezpečný sex (používání  kondomu)
 • použití vždy čistých jehel
 • dodržování bezpečnosti při rizikových povoláních (lékaři, policisté, záchranáři)

Letošní Den boje proti AIDS vyvrcholí dnes večer od 20 hodin slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli nazvaným Červená stužka a my. Mezinárodní koncert je uspořádán pro Dům světla, který poskytuje zázemí nemocným AIDS a nakaženým HIV.

Rychlý test na HIV patří do témat
 • John Smithe97 25.04.2017 10:41:17

  hi! , Everyone loves a persons writing quite definitely! promote many of us keep up a correspondence more info on your own document for Yahoo? I need a pro for this dwelling to unravel this dilemma. Could be that is definitely a person! Looking forward to search an individual. geeadecddkdkegak


Adresář

HIV, AIDS ptejte se v poradně

Diskutujte na téma HIV, AIDS

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku