TÉMA HIV, AIDS

1.prosince je Světový den AIDS

AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome (tj. syndrom získaného imunodeficitu). Toto onemocnění bylo poprvé identifikováno v roce 1981 v USA. Způsobuje ho retrovirus zvaný HIV – Human Immunodeficiency Virus, tedy virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka. Onemocnění AIDS je přes velkou snahu lékařů prozatím nevyléčitelné.

Obecné informace o viru HIV

Člověk nakažený virem HIV nemusí mít dlouhou dobu, třeba i několik let, vůbec žádné zdravotní potíže. Tomuto období se říká bezpříznakové nosičství viru HIV. Ale i v tomto bezpříznakovém období může nakažený člověk přenést infekci na další osoby, přestože se sám cítí zdráv. Pozitivní nález HIV odhalí pouze laboratorní vyšetření krve. Nelze s určitostí říci, zda se u všech HIV nakažených osob onemocnění projeví. U velké většiny z nich dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10 - 15 let po infikování.

Jak lze AIDS získat?

Přenos může být tzv. horizontální nebo vertikální:
a] horizontální – jedná se o nechráněný pohlavní styk, nakažení krevními deriváty, aplikaci drog infikovanou jehlou
b] vertikální – nakažení při porodu z matky na dítě

Nebezpečí pro okolí

Člověk nakažený virem a trpící AIDS není okolí tak nebezpečný, jak si mnohdy ostatní jedinci myslí. Je však nutné, aby postižený dodržoval zásady bezpečného chování. Vylučování nemocných AIDS ze společenského života se dnes považuje dokonce za diskriminaci. Tito lidé mohou vykonávat běžné práce, většinou je nutné používat ochranné rukavice, děti mohou chodit do škol, dospělí nemocní mohou mít sexuální styk, pokud zodpovědně používají kondom. Je třeba si uvědomit, že polibky či běžné doteky bez škrábání jsou neškodné. Virus se vyskytuje pouze jen v krvi, spermatu a poševním sekretu. Přenáší se pouze vzájemným kontaktem těchto tělních tekutin.

Když se nemoc projeví v plné síle, nemocný nejčastěji trpí:
- dlouhodobými průjmy
- neustávajícím kašlem
- opakovanými zápaly plic
- tuberkulózou
- zánětem jícnu
- zánětem mozkových blan
- zánětem oční sliznice
- nádory, zejména kůže, plic a trávicího ústrojí

Několik čísel:

Počty nakažených ve světě ke konci roku 2012 – 34 miliónů počet obětí ve světě ke konci roku 2012 – 25 miliónů
Údaje jsou převzaty od Světové zdravotnické organizace WHO.

Počet nakažených v České republice dle Státního zdravotního ústavu k červenci roku 2013 – 2009, z toho nemocných AIDS – 389, počet obětí k červenci 2013 – 196 osob.

1. prosinec je již tradičně Světovým dnem AIDS. Je třeba šířit osvětu a stále překonávat nesmyslné a nepravdivé bludy, které pramení z nedostatku informací. Přesto nepodceňujme ten fakt, že AIDS je největší hrozbou současnosti.

Foto: Sxc.hu

1.prosince je Světový den AIDS patří do témat
 • John Smitha273 27.08.2016 14:34:50

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? fkbkdegeeddedked

 • John Smithf344 29.07.2016 10:02:22

  This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. aadeccbkdaddkddk


Adresář

HIV, AIDS ptejte se v poradně

Diskutujte na téma HIV, AIDS

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku